Bilgili Anneler - Anne Çocuk Blog Sitesi
Anne Çocuk Bilgi Haber Sitesi

Çocuklarda Yüksek Ateş Neden Olur Ve Çocukların Ateşi Nasıl Ölçülür?

0 223

Çocuklarda Yüksek Ateş Neden Olur ?

Çocuklarda ateş aileleri en çok tedirgin eden durumlardan biridir ve çocuk acil başvurularının büyük bir kısmını oluşturur. Aslında ateş korkulacak bir durum değildir. Vücudun bağışıklık sisteminin iyi çalıştığını gösterir. Ateş bir savunma reaksiyondur. Çocuklarda enfeksiyon ve enfeksiyon dışı nedenlerden dolayı evteks sonra hastalıklardan dolayı ateş görülebilir. Aşırı çevre sıcaklığının aşırı olması, fazla giydirme aşı uygulamaları sonra ateş görebiliyoruz.

Vücut ısısının normal değeri ateşin ölçüldüğü zamana ve yere bağlı olarak değişiklik gösterir. Akşam saatlerinde ölçüm yaptığımızda sabaha oranı 0.5 santigrat derece daha yüksek saptar. Çocuklarda ateşi koltuk altından, kulaktan makattan biliyoruz. Kabaca söylemek gerekirse koltuk altından 37 buçuk derece ve üzerini makattan veya kulaktan 38 santigrat derece ve üzerine ateş olarak değerlendirebiliriz. Erken çocukluk döneminde ilk yaşta makattan ölçülen ateş bize daha doğru sonuç verir. Ancak ateş ölçerken çocuğu makattan ölçüm yapılırken bebeğin huzursuz olması ve derecenin kırılma riski nedeniyle ailelerin çok da tercih ettiği bir yöntem değil. Daha büyük çocuklarda ise kulaktan ve koltuk altından ateş ölçüyoruz. Pratik olduğu için biz de hastanelerimizde kulaktan ateş ölçmeyi öncelikli tercih ediyoruz. Ancak dikkat etmemiz gereken bir nokta kulakta bizim buşan adını verdiğimiz kulak kiri olduğu takdirde dеrесе tam kulak zarını göremez ve ateşi olduğundan daha düşük saklayabilir. Buna dikkat edilmediği kulaktan ölçerken koltuk altından ateş ölçülmesi daha doğru sonuç verir. Ancak bu da pratikte zaman alan bir yöntem olduğu için çok tercih etmiyoruz. Koltuk altından ateşi ölçerken koltuk altının nemli olmadığı da terli olmadığına dikkat etmeliyiz. Böylece üç dakika koltuk altında tutulmalı.

Yüksek Ateş

Eğer Nem Nemli Olursa, Islak Olursa Koltuk Altı Ne Olur?

Yine vücut ısısı gerçek ısısından daha düşük çıkabilir. Buda yanlış teşhise neden olabilir.

Çocuklarda eğer çocuğunuzda ateşlendiğini hissederse öncelikli üzerinde fazla olan kıyafetleri çıkarmalıyız. Bu şekilde bir su çocuğunuzu takip ediyoruz. Baktık. Ateşi düşmüyor. Duş yaptırabiliriz ve soğuk kompleksler yapabiliriz. dikkat edilmesi gereken bir şey. Buradaki soğuktan kastımız bozuk sular değil. Çok soğuk buzlu su değil.

Ateşi olan bir çocuk için 32 santigrat derecelik bir su ısısı bu soğuk kompres yapmak için uygun bir ağrısıdır. Bu şekilde ıslatılmış büyük havluları ve çocuğunuzun büyük damarlarının geçtiği kasık, koltuk altı, ana gibi bölgelerine koyarak soğuk uygulama yapacağız. Ateşini düşürmeye çalışacağız.

Yine eskiden kalan yanlış bir inanış sirkeli su ve alkol uygulaması ki da kesinlikle önermiyoruz. Çocuğun aniden ateşin düşmesine ve hipotermi dediğimiz çok daha sakıncalı bir duruma yol açmakta bunu önermiştim. Tüm bu uygulamaları yaptınız ama çocuğunuzun hala ateşi düşmüyor. Mutlaka çocuk doktorunuza başvurarak çocuğunuzun kilosuna ve yaşına uygun olarak bu kurus ya da parasetamol içeren ateş düşürücü ilaçlardan çocuğunuza verebilirsin.

Yine eskilerden kalan bir alışkanlık aspirin. Unutmamalıyız ki çocukların ateşini düşürmedi. Aspirin asla ve asla kullanmıyoruz.

Ne Zaman Hastaneye Gitmeliyiz?

Onun için ateşin derecesinden çok eşlik eden bulguların olup olmaması. Çocuğunuzun genel durumu bize yol gösterici olmalı. Eğer çocuğumuzun ateşi ile birlikte çocuğumuzla bir halsizlik, düşkünlük, bitkinlik, inleme hali varsa, ağızdan beslenmesi yeterli değilse, 3 ayın altındaki bir bebek ise vücudundan cildinde döküntüler varsa hiç zaman kaybetmeden mutlaka hemen doktora hastaneye başvurmak.

Cevap bırakın